NASZ PORTAL, NASZE MIASTO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: grzechugd
2012-03-19, 11:32
Psy na łańcuchach
Autor Wiadomość
Moniczek 

Golub$y: 1477 

Wysłany: 2012-01-04, 09:43   Psy na łańcuchach

U nas w przytulisku jest taka zasada, że jeśli jakiś pies idzie do adopcji to nie dajemy go właścicielowi, który zamierza go trzymać na łańcuchu. Albo musi mu zapewnić ogrodzenie, albo pozwolić latać wolno po całym podwórku, albo trzymać go w domu i oczywiście wychodzić na spacery.
Na wsi niestety to częsty widok, a potem ludzie się dziwią, że taki pies jest zdziczały, agresywny itd. Niech sami spędzą parę lat na łańcuchu to pogadamy.
Teraz weszła nowa ustawa o ochronie zwierząt i jest w niej między innymi, że pies nie może być trzymany na uwięzi dłużej niż 12 godzin dziennie. Moim zdaniem to martwy przepis, bo kto to sprawdzi? A nawet jeśli tak się zdarzy, że przyjdzie jakaś kontrola, to właściciel może skłamać i powiedzieć, że pies przed chwilą biegał i właśnie zdążył go zapiąć na łańcuch itd.
Na szczęście są też mądrzy ludzie, którzy myślą o psach i np budują psu ogrodzenie, w którym może sobie swobodnie pobiegać a także chodzą z nimi na spacery lub wypuszczają na większą przestrzeń np podwórko. O zapewnieniu schronienia już nie wspomnę.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jak jest u was, jeśli mieszkacie na wsi lub na obrzeżach miasta i macie własny dom oraz podwórko i posiadacie psa?

eM25 

Golub$y: 137 

Wysłany: 2012-01-04, 10:28   Re: Psy na łańcuchach

Moniczek napisał/a:

Na szczęście są też mądrzy ludzie, którzy myślą o psach i np budują psu ogrodzenie, w którym może sobie swobodnie pobiegać

Niestety jeszcze nie widziałam tak dużego ogrodzenia dla psa, w którym może on swobodnie pobiegać. Chyba raczej są to klatki, w których pies jest zamykany, bo kopie dziury w idealnym trawniku.
Jeśli chodzi o mnie to jestem przeciwna zamykaniu zwięrząt nawet i w klatkach, dlatego mój pies swobodnie chodzi po ogródku (jest strasznie leniwa, wiec z bieganiem to bywa różnie ;-) ).

rafas 

Golub$y: 2004 

Wysłany: 2012-01-04, 10:32   

Moniczek napisał/a:
Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jak jest u was, jeśli mieszkacie na wsi lub na obrzeżach miasta i macie własny dom oraz podwórko i posiadacie psa?

Mieszkam w bloku w mieście, więc nie stosuje takich rozwiązań względem swojego psa. Ale problem znam, bo moi dziadkowie kiedy mieszkali na wsi trzymali swoje psy na łańcuchu. Tylko czy to było dla tych zwierzaków złe - w sumie nie wiem. Na pewno nie pochwalam czegoś takiego, ale sama piszesz, że na wsi to częsty widok, chyba nawet tradycja. Chociaż trzeba przyznać, że zanika. Ale wracając do psów moich dziadków - ich właściciele dbali o nie, zawsze karmili i zapewniali dostęp do wody. Poza tym nie było dnia, żeby psy nie były spuszczane z łańcucha na kilka godzin (jeden nawet uciekł na trzy dni po takim "uwolnieniu", ale to był akurat specyficzny psiak ;-) ). Myślę, że to nie było niewłaściwe traktowanie zwierząt, nawet pomimo tej "uwięzi". Dodam jeszcze, że za mojego życia u dziadków były dwa psy i obydwa dożyły długich lat - suczka w chwili śmierci miała 22 lata (!), natomiast pies zakończył żywot w wieku lat 14 (żyłby pewnie dłużej, ale zachorował). Gdyby były źle traktowane, to pewnie ich życie trwałoby dużo krócej. Dla przykładu jeden z sąsiadów nie trzymał swoich psów na łańcuchach i wypuszczał je na wieś. Zapominał tylko o tym, żeby je nakarmić i psy często atakowały ludzi. Odpowiedz sobie sama, który rodzaj opieki nad psem jest lepszy ;-)

Moniczek 

Wysłany: 2012-01-04, 11:19   

eM25 napisał/a:
Niestety jeszcze nie widziałam tak dużego ogrodzenia dla psa, w którym może on swobodnie pobiegać. Chyba raczej są to klatki, w których pies jest zamykany, bo kopie dziury w idealnym trawniku.
Ja widziałam.

rafas to dobrze, że twoi dziadkowie mimo tego, że trzymali psy na łańcuchach to spuszczali je na parę godzin, aby mogły swobodnie pobiegać. Jeśli właściciele takich psów naprawę będę to robić to nie mam nic do nich, ale jeśli pies całe życie spędza na łańcuchu to mówię stanowcze NIE takiemu traktowaniu. Nie wszyscy są tacy jak twoi dziadkowie (niestety). Nie tylko trzymają psy całe życie na łańcuchach, ale i zapominają je nakarmić i o dbaniu o ich zdrowie jak choćby zaszczepieniu raz na rok na wściekliznę.
Nie pochwalał także takich właścicieli, który jak opowiadasz sąsiad dziadków, który puszcza swoje psy samopas. To też nie jest dobre dla psów.

olleennccjjaa 

Golub$y: 130 

Wysłany: 2012-01-04, 13:56   

Również mieszkam w bloku więc nie stosuję takich rozwiązań jak trzymanie psa na łańcuchu. Co do tej kwestii, to jeśli pies jest na łańcuchu 24/h to jestem przeciwna, pies potrzebuje ruchu przede wszystkim. Uwiązując psa na łańcuchu na stałe ograniczamy jego wolność. Pies traci radość życia. Powinien mieć miejsce, w którym mógłby się wybiegać, wyszaleć. Pies także potrzebuje zainteresowania ze strony właścicieli - wyjście na spacer, zabawa. Wtedy zwierzę jest w pełni szczęśliwe i odzwierciedla się to oczywiście w zachowaniu.

Leśne Oko 

Golub$y: 439 

Wysłany: 2012-01-04, 14:54   

Miałem psa na łańcuchu , w tym że łańcuch był bardzo długi . Po około roku zamieniłem to na kojec choć nie powiem były z tym problemy . Mój pies miał 100 kg wagi . Mieszkam na granicy las- wieś . Co do osób mających psy na łańcuchu nie pochwalam tego , szczególnie problem ten dotyka okresu wiosenno - letniego gdzie psy wykorzystuje się do ochrony pól przed zwierzyną . Pies oprócz łańcucha nie ma nic nawet budy albo coś co jej nawet nie przypomina . Prawo nie jest może za dobre ale właśnie w takich przypadkach może mieć swoje egzekwowanie . Natomiast dziwię się że ustawowo nie ma regulacji odnośnie trzymania psów w blokach . Nie chodzi mi o to czy powinno się trzymać ale o rasę i gabaryty psa .Takie przetrzymywanie psa nie różni się niczym z małym kojcem . No i najgorsze to wypuszczanie psa bez opieki . Takie czyny powinny być srogo karane bo trudno jest udowodnić czyj to pies . W mieście stwarzają zagrożenie dla ludzi na terenie lasu zagrażają zwierzynie . I denerwuje mnie stwierdzenie na forach psiarzy że on też musi się wybiegać , taki mały nikomu krzywdy nie zrobi .

Moniczek 

Wysłany: 2012-01-04, 15:39   

Leśne Oko napisał/a:
No i najgorsze to wypuszczanie psa bez opieki . Takie czyny powinny być srogo karane bo trudno jest udowodnić czyj to pies . W mieście stwarzają zagrożenie dla ludzi na terenie lasu zagrażają zwierzynie . I denerwuje mnie stwierdzenie na forach psiarzy, że on też musi się wybiegać, taki mały nikomu krzywdy nie zrobi .
Wybiegać się może i musi, ale nie powinien być puszczany bez opieki i kagańca jeśli jest zaczepny, dominujący, a tym bardziej agresywny w stosunku do innych psów, ludzi czy dzieci. Denerwują mnie sytuacje, gdy idę na spacer z psem a tu nagle z krzaków, za rogu, albo po prostu biegnie na mnie duży pies, bez właściciela i bez kagańca! A potem nagle pokazuje się właściciel i mówi słodkim głosikiem "on nie gryzie", a ja jakoś mu nie wierzę, bo wiem, że nie zna swojego psa na tyle dobrze by to oceniać.

paulinaa 

Golub$y: 40 

Wysłany: 2012-01-04, 16:15   

Mieszkam w domu jednorodzinnym. Mam psa, którego trzymam z zagrodzeniu. Ma tyle miejsca, że może swobodnie biegać. Poza tym dwa, trzy razy w tygodniu wyprowadzany jest na spacer, głównie nad Drwęcę bo uwielbia pływać.

Nie popieram trzymania psa na łańcuchu ale to jest indywidualna sprawa każdego właściciela o ile dobrze i humanitarnie to zwierzę traktuje (woda, karma). Bardziej razi mnie widok starszej kobiety albo dziecka wyprowadzającego na spacer np. amstafa bez kagańca. Wątpię by w razie czego utrzymałoby psa.

Arkas75 

Golub$y: 5367 

Wysłany: 2012-01-04, 18:24   

W tej kwestii zawsze będą odmienne zdania. Wszystko zależy od temperamentu psa. Mój Roki jest zbyt duży i energiczny by go trzymać w domu. Ma swoje zagrodzenie. Może nie o takich wymiarach jakich by sobie życzył, ale przynajmniej jest bez łańcucha. Mniej więcej dwa razy w roku pomimo spacerów robi sobie samowolkę i traktuje ogrodzenie z siatki stalowej jak plastelinę. Pobiega...obskoczy kilka suczek, przegryzie wałęsającą się kurą i wraca. Ludzie go zupełnie nie interesują. W mieście już dawno miałbym straż miejską na głowie i kilka mandatów w roku. Zresztą podejrzewam, że jakbym mieszkał w mieście to nie zdecydowałbym się na takiego psa właśnie ze względu na te wszystkie pseudoograniczenia.

w92 

Golub$y: 335 

Wysłany: 2012-01-10, 22:20   

Także nie popieram trzymania psów na łańcuchach. To jest istota żywa, która potrzebuje ruchu. Nasz ma ogrodzenie i dość dużo miejsca. Na podwórku nie biega luzem, bo jest on dość nieobliczalny wobec obcych, ale wieczorami zamykamy bramy ( żeby nie uciekł, bo mimo tego że jest duży, jest on jeszcze dość młody i mało rozumie) i wtedy może się wybiegać do woli. Czasem też zabieramy go na smyczy na spacer do lasu. Gorzej mają psy trzymane w blokach. Nie mają tyle swobody niże te, które są poza miastem. I tak, jak pisze Arkas75, również bym się nie zdecydowała na psa, gdybym mieszkała w mieście.

Kontakt
504 031 044

Dodaj do: Wypowiedź dla Facebook
Odpowiedz do tematu