NASZ PORTAL, NASZE MIASTO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: grzechugd
2012-03-19, 11:52
Fragment Kroniki Ocalić od zapomnienia
Autor Wiadomość
Marian Pniewski 

Golub$y: 465 

Wysłany: 2011-05-01, 21:44   Fragment Kroniki Ocalić od zapomnienia

wysyłam fragment z mojej kroniki, nie wiem czy dotrze to do pana, lecz nie jestem zbyt mocny w komputerze, wiec przepraszam jakby coś nie tak.Marian P.

grzechugd 

Golub$y: 2999481 

Wysłany: 2011-05-01, 21:51   

Wysyłał Pan na maila ?

Krzysztof Skrzyniecki (Gekon) 

Golub$y: 6126 

Wysłany: 2011-05-11, 16:42   

Chciałem się dowiedzieć co w tej sprawie się dzieje bo mnie interesuje ta kronika.

Leśne Oko 

Golub$y: 439 

Wysłany: 2011-05-12, 11:28   

Powiem szczerze że mnie też zaintrygowało .

encepence 

Golub$y: 1275 

Wysłany: 2011-05-12, 11:52   

Hmmm czy Pan Marian to ten starszy Pan, z którym wywiad mogliśmy wielokrotnie oglądać w Tv Marton (czy jak się tam ta telewizja regionalna nazywa)?

Marian Pniewski 

Wysłany: 2011-05-12, 19:42   

Hmmm. nie to nie ten starszy pan z telewizji, lecz ktos inny z torunia, też już nieco starszy, ale rodowity golubiak od lat mieszkający w Toruniu. O naszym G-D jednak nie zapomniałem, często przyjeżdżam do G-D coraz częściej już tylko na cmentarz. coraz mniej znajomych, rodziny. Czas robi swoje. Co do kroniki - jest to kronika rodzinna, więc tylko dla rodziny, lecz są na początku opisy miejscowości gdzie zamieszkiwali moi pradziadowie, a także o Golubiu i Dobrzyniu. Kronika jest w dwóch częściach -I część po stronie ojca, II część po stronie matki. Pierwsza część zdobyła II nagrodę marszałka województwa kuj- pom. Jestem członkiem Kujawsko- pom. towarzystwa genealogicznego. Właśnie na tych spotkaniach miałem prezentację kronik, a także prezentacje z cyklu Nasze małe ojczyzny pt. Golub- Dob. tam zostawiłem swój ślad; Jeśli ktoś ma życzenie zapraszam na stronę www.kptg Toruń. jest co oglądać, i czytać. Można znaleźć nawet osoby które zginęły w I wojnie świat. Jest też galeria i foto, między innymi o G-D. Przepraszam że się rozpisałem co nieco, lecz te tematy bardzo mnie fascynują. Fajnie byłoby zorganizować może spotkanie genealogiczne w naszym G-D? z przyjemnością bym się tam pojawił. Czekam na sympatyków genealogii z G-D. W G-D jest jeszcze wiele do odkrycia. Będziemy w G-D 21.05. na wycieczce , może gdzieś się spotkamy? Pozdrawiam M.P.

Bez tytułu.jpg
Plik ściągnięto 281 raz(y) 58,78 KB

Leśne Oko 

Wysłany: 2011-05-12, 21:28   

Ten link coś nie działa . :roll:

adammalysz 

Golub$y: 808 

Wysłany: 2011-05-12, 21:34   

http://www.kptg.pl/ :)

Leśne Oko 

Wysłany: 2011-05-13, 06:53   

Bardzo ciekawe hobby a może pasja . Powiem że zainteresowałem się tematem .

zocho71 

Golub$y: 1496 

Wysłany: 2011-05-13, 07:18   

Można to nazwać i hobby i pasją.
Ja osobiście również bawię (bawiłem) się w dzieje swojego rodui nazwiska. Ze względu na brak czasu niestety zaniechałem dalszych poszukiwać, nie mniej jednak drzewo udało mi się stworzyć 200 lat wstecz. Ponadto dzięki innym ludziom mam całą historię związaną z moim nazwiskiem. Dzięki temu wiem, że korzenie sięgają znacznie dalej i wywodzą się z osady Żochy i nadany jest herb "Brodzic"

brodzic.jpg
Plik ściągnięto 27662 raz(y) 5,74 KB

encepence 

Golub$y: 1275 

Wysłany: 2011-05-13, 08:12   

Nie pochodzę z GD i nie mam tu żadnych korzeni rodzinnych (chyba że o tym nie wiem), ale chętnie kliknę w link.Pomyliłam Pana z kimś innym, przepraszam ;)

rafas 

Golub$y: 2004 

Wysłany: 2011-05-13, 08:20   

Swego czasu p. Żuchowski (były nauczyciel historii z LO na górce, bardzo charakterystyczna postać ;-) ) wymyslił, aby uczniowie stworzyli drzewo genealogiczne swoich rodzin sięgające bodajże 200 lat wstecz. Ale jak to często bywa w polskiej szkole, plany spaliły na panewce przynajmniej w moim roczniku ;-)

Ciekawy adres Pan wrzucił, dużo mozna się dowiedzieć.

encepence napisał/a:
Pomyliłam Pana z kimś innym, przepraszam ;)

Wydaje mi się, że miałaś na myśli p. Wąsiewicza - pasjonata naszej lokalnej historii ;-)

Marian Pniewski 

Wysłany: 2011-05-13, 17:02   genealogia

No i proszę, już coś powoli zaczyna się kształtować. Moi drodzy, zapewniam że genealogia to naprawdę pasjonujące zajęcie, coś z dedektywistycznych pojęć, co powoli wciąga z tym że trzeba się nie zniechęcać. Trochę można odpuścić i znowu do pracy. Wyobraźcie sobie, że pierwszą część kroniki pisałem przez trzy lata. to było gromadzenie różnych materiałów, odwiedziny cmentarzy, spisanie dat, odwiedziny u proboszczy w parafiach, godziny spędzone w archiwach państwowych, kościelnych , w bibliotekach, no i w internecie. to żmudna praca. Mojego prapradziadka Gabriela poszukiwałem przez okolo 8 miesięcy. miałem jego datę ślubu, ile miał lat, lecz gdzie się urodził to nie było wiadomo. nie mogłem tego rozgryść, szukałem go po archiwach i dopiero pomógł mi przypadek - ksiązka naszego golubiaka p. Ryszarda kowalskiego i zawarta w niej wiadomość iż dla wsi Ostrowite golubskie to USC znajdowało się nie w Golubiu, [ tam szukałem] lecz w małej wiosce Gajewo k/ Ostrowitego. i bądź tu mądry? Tam znalazłem akt jego zgonu, a w nim adnotacja iż urodził się w Nowogrodzie - w Polsce tzn. za Drwęcą. gdy znalazłem jego datę urodzenia odsłoniły mi się jeszcze - jego ojciec Stanisław i dziadek Marcin 1766r.i 1712r. Czy to nie pasjonujące? Moi drodzy wiele godzin by można na te tematy przegadać, to wciąga tym bardziej jak się odnosi jakieś sukcesy. Coraz więcej ludzi się tym zajmuje , tym bardziej że powoli odchodzi już przedwojenne pokolenie, które jeszcze miało co opowiadać - zabory, I wojna światowa, niepodległość Polski II wojna światowa - jak widzimy Oni wiele przeszli i przeżyli, trzeba mieć do tego wielki szacunek. My pokolenie powojenne inaczej już patrzymy na świat, integracje europejską, czy tożsamość narodową, znów wiele by opowiadać, lecz nie chcę może zanudzać. Pozostały wspomnienia, stare fotografie, no i pasjonaci, którzy z uporem maniaka grzebią się w tych sprawach. ale to dobrze, to dla przyszłych pokoleń, dla Was, którzy macie po naście lat. Zachowajcie to w swych sercach, w swych umysłach, bo to szacunek dla tych którzy już odeszli. Golub to moje wspomnienia, moje pierwsze kroki w szkole, pierwsze randki, pierwsze miłości,pierwsze porażki, pierwsze piwo , no i wszystko pierwsze. Mówiąc słowami naszego wielkiego polaka JPII- tu się wszystko zaczęło.Szanujcie i kochajcie to nasze małe G-D. Chociaż wyjechałem niedaleko, bo raptem 40 km , lecz zawsze tęsknię za tym miejscem jakbym był z dala 4000 km. , tęsknota nie odmierza odległości. I wy zróbcie coś dla G-D , a właściwie już robicie, czego dowodem jest ten portal, a ja ze swej strony służę pomocą jak tylko będę mógł. Może zrobimy coś razem? Pozdrawiam Was wszystkich z G-D. Do zobaczenia . Marian P.

Arkas75 

Golub$y: 5367 

Wysłany: 2011-05-13, 17:19   

Koniecznie musimy zorganizować spotkanie Panie Marianie. To co przekazał nam Pan w tych kilku słowach jest niezwykle ciekawe. Chcemy więcej.

Marian Pniewski 

Wysłany: 2011-05-13, 18:41   

I oto własnie chodzi. Czy Golub gorszy od Torunia? Historie ma przebogatą, co świadczą ostatnie opracowania książkowe, które i ja posiadam. może na waszym portalu można by utworzyć dział golubskiej genealogi, gdzie golubiacy i dobrzyniacy wspólnie by pomagali sobie w dziedzinie genealogi. utorować sobie drogę w parafiach, w USC, a akta poniżej roku1900 są dostępne w archiwum diecezjalnym w Toruniu, jest tez strona - Archiwum diecezjalne Toruń. wybaczcie że tak tu wam się trochę narzucam, lecz chodzi mi tylko, żebyście Wy się zaktywizowali i szerzej poznali nie tylko dzieje G-D, lecz także ich mieszkańców, a przez to swoich rodzin. Pozdrawiam. Marian P.

bbbb.jpg
Plik ściągnięto 280 raz(y) 186,18 KB

rrrrrr.jpg
Plik ściągnięto 301 raz(y) 199,85 KB

Ostatnio zmieniony przez Marian Pniewski 2011-05-14, 09:17, w całości zmieniany 1 raz  

Kontakt
504 031 044

Dodaj do: Wypowiedź dla Facebook
Odpowiedz do tematu