NASZ PORTAL, NASZE MIASTO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: grzechugd
2012-03-19, 11:32
Przytulisko dla psów przy oczyszczalni ścieków
Autor Wiadomość
Moniczek 

Golub$y: 1477 

Wysłany: 2011-05-06, 17:10   Przytulisko dla psów przy oczyszczalni ścieków

Pewnie niewiele osób wie o jego istnieniu, ale tak istnieje ono w Golubiu-Dobrzyniu. Znajduje się na terenie oczyszczalni ścieków (ulica Leśna).
Moim zdaniem przydałoby się w naszym mieście schronisko, ale dobrze, że chociaż na razie mamy przytulisko, bo te biedne psy nie miałyby się gdzie podziać, a tak chociaż dostaną jedzenie, wodę i dach nad głową.
Wolontariuszki (3) w miarę swoich możliwości czasowych wyprowadzają psiaki na spacery po terenie oczyszczalni, aby nie siedziały całe dnie w klatkach. Obecnie w przytulisko znajduje się 14 psów do wyboru i koloru.

Więcej informacji i zdjęcia psów do adopcji tutaj:
http://www.golub-dobrzyn....na=327&ukryj=no

Do przytuliska trafiają nie tylko bezdomne psy, ale także porzucone przez właścicieli.
Ostatnio zmieniony przez Moniczek 2011-11-02, 11:14, w całości zmieniany 1 raz  

kuba_sarnos 

Golub$y: 1227 

Wysłany: 2011-05-06, 19:40   

No niestety często ludzie nie wiedzą jakie konsekwencje niesie za sobą chęć posiadania psa i dlatego później te biedne zwierzaki są zdane same na siebie. Często są to prezenty urodzinowe, lub z jakiejś innej okazji, które po krótkim czasie nudzą się dzieciom.
Dobrze, że działa u nas przytulisko, że dziewczyny opiekują się psiakami, a ludzie czasami dają jak nie pieniądze na karmy, to samo jedzenie.
Sam mam psa, już 11 lat i nie wyobrażam sobie, że kiedykolwiek mógłbym go wypuścić na ulicę, żeby radził sobie sam.
Dużo osób wie o tym przytulisku, bo są zdjęcia, czy w Nowościach dobrzyńskich, czy w CGD, a także emitowany program w lokalnej telewizji.
Ja mam pytanie, czy ktoś wie co się stanie z przytuliskiem, jak zaczną się prace modernizacyjne oczyszczalni? Czy psiaki zostaną tam, czy może gdzieś będą przeniesione?
Ostatnio zmieniony przez kuba_sarnos 2011-05-06, 19:51, w całości zmieniany 1 raz  

Arkas75 

Golub$y: 5367 

Wysłany: 2011-05-06, 19:48   

Bardzo dużo osób wypuszcza swoje psy jadąc na wakacje w lesie za G-D w kierunku Wąbrzeźna. Przez kilka dni biegają potem po Owieczkowie i okolicach. Mieszkańcy alarmują policję, która zgłasza problem do Urzędu Gminy. Przyjeżdżają pracownicy i zabierają te pieski do przytuliska. U nas to problem co roczny.

Moniczek 

Wysłany: 2011-05-07, 10:24   

kuba_sarnos napisał/a:
Ja mam pytanie, czy ktoś wie co się stanie z przytuliskiem, jak zaczną się prace modernizacyjne oczyszczalni? Czy psiaki zostaną tam, czy może gdzieś będą przeniesione?
w tym problem. Zgłosiliśmy to burmistrzowi, ale on powiedział, że nie mają pieniędzy na schronisko, przez te wszystkie remonty itd.
Możliwe, że zostaną na terenie oczyszczalni, ale gdzieś dalej, z dala od budowy, bo na miejscu, gdzie teraz mają wybieg coś ma zostać budowane.

Arkas75 napisał/a:
Bardzo dużo osób wypuszcza swoje psy jadąc na wakacje w lesie za G-D w kierunku Wąbrzeźna.
mnie bardziej denerwuje fakt, że ludziom nie chce się poświęcić czasu i wyjść z psem na spacer. Po prostu otwierają drzwi swoich bloków, domów i wypuszczają psa na dwór, czasem nawet bez obroży, co może sugerować, że jest to pies bezpański, ale przecież w rzeczywistości taki nie jest. Szkoda ludziom pieniędzy nawet na obróżkę dla psa.
Trafiają do nas takie psy (do przytuliska), szukamy im domów, a potem po miesiącu nagle ktoś sobie przypomina o swoim psie i okazuje się, że jednak posiada właściciela.

Leśne Oko 

Golub$y: 439 

Wysłany: 2011-05-08, 07:59   

Uważam że każdy pies powinien być ustawowo numerowany , czipowany aby móc dotrzeć do właściciela . A kary za zostawienie psa bez nadzoru wysokie . Można oznaczyć cały inwentarz wiejski a nie można psów ? Nie rozumiem tłumaczenia ludzi że to za drogo . Przecież każdy pies musi być szczepiony , zrobić im wtedy zdjęcie i dać jakiś znacznik . Stworzyć bazę czworonogów z której mogła by korzystać także i Straż Miejska . Co do psów ze schroniska . Czy pieski są w nim sterylizowane ?

Moniczek 

Wysłany: 2011-05-08, 08:18   

Leśne Oko napisał/a:
Czy pieski są w nim sterylizowane ?
tylko kastrujemy (jeśli są na to pieniądze) bo sterylizować nie możemy bo suczki dostają u nas zakażenia (mieliśmy już taki przypadek).

zocho71 

Golub$y: 1496 

Wysłany: 2011-05-08, 08:36   

Dopóki, dopóty ludzie będą zwierzęta traktować jak zabawki czy maskotki to będzie cały czas pojawiał się problem "bezpańskich" psów. A tak naprawdę one mają właścicieli tylko, że ich nie da się po prostu wyrzucić na śmietnik, więc wypuszcza się np. w lesie lub gdzie popadnie.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby jak pisze Leśne Oko,
Leśne Oko napisał/a:
....każdy pies powinien być ustawowo numerowany , czipowany aby móc dotrzeć do właściciela...

Po znalezieniu takiego pieska, wziąć właściciela i wywieść tak ze 100 czy 200 km od miejsca zamieszkania i zostawić niech sobie radzi. Oczywiście w teren całkowicie wyludniony, aby nie miał możliwości na korzystanie z żadnych "udogodnień XXI wieku". Myślę, że wtedy nie byłoby problemu nawet z wyprowadzaniem psów, które często sprowadza się tylko do otwarcia drzwi i puszczeniem psa samopas ....

bigalf 

Golub$y: 476 

Wysłany: 2011-05-08, 10:49   

Ja kilka lat temu miałem jamniczkę, która była królową u mnie w domu, a u moich rodziców wręcz carycą. Mnie słuchała i była posłuszna, rodzice zaś rozpieścili ją niebotycznie. Nie wyobrażam sobie, żebym mógł kiedykolwiek puścić ją samą na dwór. Oczywiście czasami odzywał się w niej "charakterek jamniczy" i ruszała sama zwiedzać miasto, ale zawsze była szybko odnajdywana lub sama wracała do domu. Niestety odeszła kilka lat temu. Jeszcze dziś uśmiecham się szeroko wspominając ją. Teraz "moim psem" jest jamnik mojej dziewczyny, który jest rewelacyjny.
A wracając do rzeczy: Choć kocham psy i bardzo chciałbym mieć psa, to "rozsądna część mnie" mówi mi, że nie mam możliwości zajmowania się psem. Nie miałbym serca jakbym musiał zostawiać psa na pół dnia w domu, bo jestem w pracy.

A teraz chcę coś napisać, coś co jest bardzo ważne: PAMIĘTAJCIE, biorąc psa bierzecie na siebie masę obowiązków. Szczeniak musi być wyprowadzany na dwór nie wtedy kiedy my chcemy tylko kiedy on chce, na pewno będzie się to zdarzać nawet kilka razy w nocy(także w zimę). O psa trzeba dbać i się nim zajmować. Pies w domu jest jak (sorki za porównanie) dziecko. Musi mieć opiekę całodobową. Jak jest dorosły to trzeba, oprócz wyjść na siku, musi mieć godzinny spacer - codziennie. Pies to nie jest zabawka, którą po zabawie można odłożyc na półkę. Jeśli nie jesteś w stanie poświęcić psu czasu to lepiej go nie bierz. Zrobisz mu i sobie krzywdę. Psy żyją powyżej 10 lat więc najpierw głęboko się zastanów czy będziesz miał możliwości opieki nad nim. Nie ulegajcie dzieciom, bo one najszybciej się znudzą, a obowiązki spadną na was.
Nie zniechęcam do przygarnięcia psa, ale najpierw trzeba się głęboko nad tym zastanowić.
Jeśli masz 100% pewność, że poradzisz sobie z wychowaniem i opieką nad psem i weźmiesz odpowiedzialność za niego, to on odwdzięczy Ci się miłością bezgraniczną. Ale musi być to miłość zaplanowana, rozsądna, odpowiedzialna, wzajemna i bezwarunkowa w obie strony. Bo nie ma nic piękniejszego jak merdające ogonem stworzenie, dla którego na Twój widok świat nie musi istnieć, bo liczysz się tylko ty. Kościół twierdzi, że psy nie mają duszy, nawet nie wiedzą jak bardzo się mylą.

Zapytajcie się rafasa lub kuby, oni wiedzą, że pies to obowiązek (z którego wywiązują się wzorowo), ale robią to z przyjemnością.

Leśne Oko 

Golub$y: 439 

Wysłany: 2011-05-08, 10:57   

bigalf napisał/a:
Choć kocham psy i bardzo chciałbym mieć psa, to "rozsądna część mnie" mówi mi, że nie mam możliwości zajmowania się psem. Nie miałbym serca jakbym musiał zostawiać psa na pół dnia w domu, bo jestem w pracy.

Te zdanie mi się naprawdę podoba i się z nim utożsamiam . Miałem dużego psa Bernardyna ok 100 kg ! I tyleż miał też serca dla mnie , teraz jednak wiem ,ze obowiązki w pracy i w domu nie pozwalają mi na trzymanie pieska . Po odejściu mojego na razie nie chcę mieć innego .

rafas 

Golub$y: 2004 

Wysłany: 2011-05-08, 12:45   

bigalf napisał/a:
Zapytajcie się rafasa lub kuby, oni wiedzą, że pies to obowiązek (z którego wywiązują się wzorowo), ale robią to z przyjemnością.

Zbyszek, dzięki za komplement ;-) Chociaż pewnie do wzorowości dużo mi brakuje. Nasz pies jest specyficzny, potrafi czasem wnerwić właścicieli :-D Poza tym u nas być może trochę łatwiej, bo pies ma więcej opiekunów. Jak jeden nie może, to drugi pójdzie. Ale tak jak napisałeś, spacer jest przyjemnością. Pamiętam oczywiście Twoją jamniczkę, każdemu psiakowi życzyłbym takich opiekunów ;-)

Masz rację co do wszystkich obowiązków związanych z przygarnięciem psa (czy zapewne innego czworonoga). Niestety wielu ludzi tego nie pojmuje. Myślą, że biorą zabawkę do domu. Zbliża się lato, będą upalne dni i znów będzie częsty obrazek - pod marketem stoi zaparkowany samochód, opiekun na zakupach a pies dusi się w nagrzanym aucie. O porzucaniu zwierzaków to już nie chce się pisać, bo brak słów po prostu... Tak jak pisze bigalf, pies też ma duszę. Kto miał lub ma zwierzaka wie, że to prawda :-)

ewcia87 

Golub$y: 150 

Wysłany: 2011-05-09, 13:46   

Z tego co wiem w innych miastach były organizowane akcje darmowego czipowania psiaków, kto psa przyprowadził za darmo mógł go zaczipować. U nas też powinni coś takiego zrobić, chociaż raz w roku np: podczas zbiorowych szczepień przeciwko wściekliźnie, wtedy jest tam dużo czworonogów i frekwencja byłaby wysoka. Jedyne opłaty jakie były z tych chyba związane to wpis do bazy danych, ale są też darmowe portale gdzie można za darmo zapisać zaczipowanego psiaka.
Odnośnie tego co pisał bigalf, gdyby każdy właściciel tak myślał to nie byłoby wyrzucania i znęcania się nad zwierzakami. Sama posiadam suczkę i nie będę pisać że jestem super właścicielem bo tak nie jest, czasami po prostu nie mogę wyjść z psiakiem na spacer często z powodu złej pogody ale jeśli już tak się zdarzy to biorę ja na podwórko gdzie może spokojnie biegać za piłką.
Biorą psa bierzemy na siebie bardzo dużo obowiązków, ale musi być też odpowiedzialni za psiaka, sprzątać po nim, pilnować żeby nie uciekł i nie narobił szkody innym, a jeśli jakimś cudem pies nam ucieka wystarczy przypiąć do obroży identyfikator z danymi i numerem telefonu, moja taki posiada i pomimo że jeszcze nie uciekła to czuję że jest bardziej bezpieczna i się znajdzie gdyby taka sytuacja miała miejsce. A odpowiedzialność to także sterylizacja/kastracja zwierzaka, szczeniaki są słodkie ale jak to z kundelkami bywa nigdy nie wiadomo czy ktoś je weźmie i wtedy mamy problem, większość osób wyrzuca wtedy szczeniaki bądź je zabija, czy to naprawdę takie złe poddać takiemu zabiegowi psiaka? Był o tym program na TVN "Uwaga" odnośnie przesądów związanych ze sterylizacja/kastracją, wypowiadali się właściciele jak i weterynarze, to naprawdę psiakowii nie zaszkodzi, a nam polepszy sytuacje, bo nie będzie niechcianej ciąży i "problemu" ze szczeniakami. W Polskim prawie powinna pojawić się ustawa o obowiązku sterylizacji/kastracji psów nierasowych. Mniej szczeniaków to mniej psiaków bezpańskich.
Bynajmniej takie jest moje zdanie na ten temat niektórzy to poprą inni wręcz przeciwnie.

Moniczek 

Wysłany: 2011-05-18, 12:12   

Wczoraj do przytuliska trafił duży pies maści białej oraz suczka (szczeniak) owczarka niemieckiego.
Oto zdjęcia:
http://i55.tinypic.com/2dvn4ef.jpg
http://i54.tinypic.com/t7mtew.jpg

Gdyby ktoś miał pomysł na imię to piszcie, bo mi powoli kończą się już pomysły ;-P

Edit Gekon: scalenie postów
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Skrzyniecki (Gekon) 2011-05-19, 18:28, w całości zmieniany 2 razy  

aniazgd 

Golub$y: 1862 

Wysłany: 2011-05-19, 18:22   

Kurcze aż trudno to sobie wyobrazić, że ktoś oddaje lub porzuca takie psiaki. Pierwszy jest śliczny;)
1. Goldi
2. Fafel
Ostatnio zmieniony przez aniazgd 2011-05-19, 18:26, w całości zmieniany 1 raz  

Krzysztof Skrzyniecki (Gekon) 

Golub$y: 6126 

Wysłany: 2011-05-19, 18:26   

1.Piorun
2.Rufus - Zmieniam na Kora bo to suka ;)
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Skrzyniecki (Gekon) 2011-05-19, 19:18, w całości zmieniany 1 raz  

Arkas75 

Golub$y: 5367 

Wysłany: 2011-05-19, 18:51   

1. Roki
2. Puzon

Kontakt
504 031 044

Dodaj do: Wypowiedź dla Facebook
Odpowiedz do tematu